Iedzīvotāji neatbalstīja

Ūdenstornis - Gulbenes bāka

Balsošanas apgabals: Pilsēta
  • 35000.00
  • Gulbene
  • Biedrība "Dēms"

! Atceries - par projektu var balsot tikai Gulbenes novadā deklarēti iedzīvotāji, kuri sasnieguši 16 gadu vecumu! Ja neesi deklarējies, to var izdarīt ŠEIT.

Projekta realizācijas vieta: Gaitnieku iela 1, Gulbene, Gulbenes novads (kadastra apzīmējums: 50010010102).

Projekta realizācijai iespējami nepieciešamais finansējums: 35 000,00 EUR.

Gulbenes ūdenstornis atrodas pilsētas centrā. Pašlaik tas nepilda ūdenstorņa funkciju, bet ir vairāk kā pilsētas augstākais punkts, kur novieto dažādas antenas. Veicot izpētes ceļojumu pa pilsētu ar mērķi – no kādām vietām var redzēt ūdenstorni, tika secināts, ka ūdenstorņa augšējais kupols ir redzams no dažādām pilsētas vietām un no visdažādākajiem attālumiem. Līdz ar to var teikt, ka ūdenstornis ir kā “Gulbenes bāka”. Saprotot, ka ūdenstorni tuvākajā laikā neplāno nojaukt, vai kā citādi mainīt tā funkcijas un novērtējot to, ka tas ir kā pilsētas centrs jeb ass, piedāvājam ideju veidot ūdenstorni ne tikai kā antenu izvietošanas platformu, bet veidot arī kā vides objektu, kura augšējo kupola daļu nokrāsotu mākslinieka Madernieka rakstu interpretācijās stensil tehnikā. 

Kā jau iepriekš tika minēts, ir iecerēts, ka Gulbenes ūdenstornis rotāsies mākslinieka Jūlija Madernieka (1870-1955) rakstu interpretācijās stensil tehnikā. Mākslinieka Jūlija Madernieka dzimtā puse ir tagadējā Gulbenes novada Stradu pagastā, studiju laikā vasarās strādājis arī Vecgulbenes muižā un Jaungulbenes muižā, bieži viesojies Blomē un Galgauskā. Izcilais mākslinieks Latvijas mākslas vēsturē tiek dēvēts par Latvijas pirmo dizaineru, radījis savu neatkārtojamo “Madernieka stilu” -  latviešu etnogrāfijas un 20. gadsimta pasaules mākslas ideju apvienojumu. Madernieka rakstos var saskatīt jūgendstilam raksturīgo dabas formu mīlestību, futūrisma un kubisma idejas, kas saplūst ar Art Deco dekorativitāti. Pats mākslinieks savulaik teicis: “Katram laikmetam ir bijusi sava māksla, un arī mēs vairs nevaram apmierināties ar citu iegūtiem panākumiem, vienīgi tos atkārtot un nepienest nekā no jauna klāt.” Ja Madernieka laikos būtu bijusi pieejama lielformāta stencil tehnika, vai mākslinieks to akceptētu? Kā zināms, viņš pats bija neremdināms jaunu ceļu gājējs, kam māksla bija augstākā dzīves vērtība un saturs. 

Gulbenes ūdenstornim uz šo brīdi ir izveidotas skices/varianti/iespējamais piedāvājums - ornaments ar ekspresīvām, dinamiskām diagonālām līnijām. Piesātinātās krāsas ir kā kontrasts mazpilsētas rimtajam mieram un parka koku lapotnes zaļumam. Raksta kompozīcija veido savdabīgu saderību ar Gulbenes apbūves arhitektūru. 

Projekta realizācijas gadījumā, piedāvājam, ka skices, sadarbībā ar mākslinieku, tiktu pilnveidotas un tiktu izstrādāti trīs varianti publiskošanai ar aicinājumu sabiedrībai balsot par tiem. Tas arī nodrošinātu sabiedrības līdziesaisti gala lēmuma pieņemšanai par skices dizainu.

Skice ar vairāk ieguvušajām balsīm, tad būtu arī gala variants, ko krāsotu uz ūdenstorņa augšas kupola stensil tehnikā (Stensils (no angļu: stencil — 'trafarets') ir ielu mākslas žanrs, kurā, izmantojot trafaretu, spiežamotu vai krāsas aerosolu, veido grafisku vienkrāsas vai vairāku krāsu attēlu uz virsmas pilsētvidē (sienas, pamestas vai apdzīvotas mājas, tilti, ceļu pārvadi utt.).)

Mākslinieks Dainis Rudens ir viens no Latvijas pazīstamākajiem stensil tehnikā strādājošajiem māksliniekiem. Viņš ir  veidojis Baltijā lielāko gleznojumu “Saule, Pērkons, Daugava” Rīgā, Baltijā augstāko gleznojumu uz 45 m augstā Olaines ūdenstorņa kā arī citus gleznojumus Liepājā, Jelgavā, Madonā un citur.  

Projekta noslēgumā vēlamies šo augšējo - apgleznoto torņa daļu izgaismot ar LED lentām, kas ļautu torņa kupolam viegli izgaismoties kā “bākai” arī tumšajā laikā. Uzstādot šādu izgaismoju, elektrības patēriņš gadā tiek prognozēts 2664KWh, kas veido 800,00 EUR gadā.

Domājam, ka neskatoties uz līdzdalības budžeta projekta rezultātiem – ūdenstornis kā vides objekts ir aktualitāte, kura ir diskusiju, apspriešanas un rīcības vērta, neatkarīgi no tā vai tieši šī projekta piedāvātais mākslinieciskais risinājums ir saistošs, vai sākot meklēt vēl citas interesantas idejas ūdenstorņa jeb Gulbenes bākas konceptam. Piemēram – māksliniekam bija vēl viena skaista ideja – ūdenstornis kā baterija.  Bet izpildījums, apgaismojums un uzturēšanas izmaksas ir dārgākas.